2014. március 18., kedd

Fekete ház

A Fekete-ház (Fekete-féle ház) szecessziós lakóépület Kiskunfélegyháza a Molnár Béla u. 2 szám alatt.
Fábián László tervezte, 1907-ben épült fel. Főhomlokzatát majolikadísz és vakolatarchitektúra díszíti. Az 1990-es években északi oldalát átépítették, többször bővítették, alagsorában egy ideig internetkávézó működött. Lakóház funkcióját részben elvesztette, egy részét az önkormányzat birtokolja.

2014. március 13., csütörtök

3. riport

3. riport

Földrajz tanárunkat kérdeztük, aki negyvenes éveiben jár.

"Kiskunfélegyháza nekem szülővárost, lakóhelyet és munkahelyet jelent egyszerre. Több generációra visszamenőleg éltek itt őseim. Híres alföldi városkának tartom településünket. Városunk neve egybeforrt Móra Ferenc és Petőfi Sándor nevével. Mezősi Károly városunk egyik büszkesége, aki Petőfi Sándor életét kutatta és tanulmányozta. Sajnos a lüktetés és a fiatalok hiányoznak, kevés gyerek születik. Érdekes színfoltja településünknek a Rocktár, amelynek én is rendszeres látogatója vagyok. Sok szép épülete van Kiskunfélegyházának, ezek közül is kiemelkedőnek tartom a Petőfi Sándor Városi Könyvtárat és a Kiskun Múzeumot. Szerintem az ország egyik legszebb Polgármesteri Hivatala városunkban található. Félegyháza egyik nevezetessége a Kossuth Lajos utcai platánfa sor."

2. riport

2. riport

Másodiknak megkérdeztük iskolánk igazgatónőjét, aki negyvenes éveiben jár.


"Nekem Félegyházán legjobban a Hattyú-ház, a Szent István Templom és a Sarlós Boldogasszony Templom képviseli a hagyományokat. Külön meg szeretném említeni a Polgármesteri Hivatal épületét, szerintem ez településünk legfőbb védjegye. Gyökereim e városhoz kötnek, mert itt élnek szüleim és éltek nagyszüleim is. Büszke vagyok városunk szülöttjére, Móra Ferencre és Félegyházát szülőföldjének valló Petőfi Sándorra."

1. riport

1. riport

Megkérdeztük a magyar tanárnőnket, aki a harmincas éveiben jár.

"Nekem különösen kedves Félegyháza, mert ide születtem. Nagyon szeretem a sok, régi épületet, polgári házait, az iskolák ódon falait. Bármerre járok mindig valami "régiségbe" botlok."

2014. január 30., csütörtök

Kiskunfélegyháza bemutatása

Kiskunfélegyháza jelene :
Kiskunfélegyháza napjainkban is jelentős iskolaváros. Több gimnázium és középiskola is található a városban. Az oktatási intézmények a város térségén túl is rengeteg diáknak kínálnak tanulási lehetőséget. A legrégebbi és leghíresebb iskolák a Petőfi Sándor Gépészeti és Informatikai Szakközép Iskola és kollégium és a Móra Ferenc Gimnázium, amelyek most is a régió elismertebb gimnáziumai. A városban sok cég termel, amely több száz embernek biztosít munkalehetőséget a térségben.
Több száz ember fordul meg a városban egészségügyi célból. A betegellátásban kiemelt jelentőségű a Városi Kórház – Rendelőintézet, Gyógyfürdő és Rehabilitációs Központ, amely 2010-ben a szerkezeti struktúráját tekintve átmenetileg átalakult.
Kiskunfélegyházán szintén sokan fordulnak meg nap, mint nap bevásárlási céllal. A városban szuper- és hipermarketek széles skálája van jelen. A városba érkezők célba jutását segítik a helyi buszjáratok, amelyek rendszeresen indulnak a Vasútállomásról és a Szent János térről.
Kiskunfélegyháza címere :
Lássuk hát Kiskunfélegyháza nevezetes épületeit :
Görög ház:                       Sarlós Boldogasszony templom:                                Kiskun Múzeum: 
Nepomuki Szent János Szobor :                                                           Hattyú ház: 
Kalmár kápolna :                                                  Centenáriumi diszkút : 
Csobogó kút :                                            Polgármesteri Hivatal : 
Szent István templom:                                Városi Bíróság: 
Fürdő szálló(sajnos már nem üzemel de fénykorában gyönyörű volt):          Holló Lajos mellszobra: 
Móra Ferenc ülő szobra :                                               Bajcsy-Zsilinszky Endre ülőszobra: 
Petőfi szobor: 
Valamint vannak természeti kincsek is: 
Platán fa sor:                                         Péteri tó : 

Híres szülötteink Petőfi Sándor, Móra Ferenc, Holló Lajos mellett Holló László, Kossuth-díjas festőművész is említést érdemel, ők mindannyian városunk díszpolgárai.
Petőfi Sándor                                                                 Holló Lajos                                                               Holló László
Móra Ferenc
Városunk mozgalmas múltra tekinthet vissza, hiszen a város neve 1389-ben fordul először Feledház néven. A török teljesen elpusztította a települést, az új honfoglalás 1743-ben történt, 219 család betelepítésével. A redempciót követően mezővárosi rangot kapott Mária Teréziától. Az itt letelepedő görög kereskedők segítségével a város bekapcsolódott a kereskedelem vérkeringésébe és ezáltal fejlődésnek indult. A kereskedelem mellett meghatározó tevékenysége a mezőgazdasági termelés és az ipar, amely a XIX. század végén indult fejlődésnek. A város felemelkedéséért az elmúlt évszázadokban sokan tettek a kultúra, a politika és a gazdaság terén is.



Üdv.: a Csipetcsapat :)








Csipetcsapat

Sziasztok !
Réka, Frici és Dávid a nevünk.
Réka rajzolni , festeni szokott, Frici sakkozik Dávid meg vizilabdázik.
8 . osztályososok vagyunk.
Batthányi Lajos Általános Iskolába járunk Kiskunfélegyházán.
Iskolánk:

Mi vagyunk a csipetcsapat.